Секундочку, ми збираємося з думками ...

Перша у світі екскурсія в Горішні Плавні

31.05.16
persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni

Про спонтанну поїздку-екскурсію в нещодавно перейменованому місто Горішні Плавні розповідає керівник студії, Роман Грищук.

Хороші ідеї приходять в четвер. Не знаю чому, але саме в цей день у мене найчастіше спалахує в голові лампочка. Ідея повністю оволодіває тобою, ти не можеш працювати, не можеш сконцентруватися на чомусь іншому, окрім думки про те, як реалізувати те, що придумав.

Вже більше тижня інтернет-мемом було місто Горішні Плавні (колишній Комсомольськ), отримавши після декомунізації таке веселе й незрозуміле для багатьох назву. Пару успішних мемів було придумано мною.

І ось за чашкою ранкового чаю, в процесі перегляду свіжих жартів про Горішні Плавні, прийшла ідея - організувати екскурсію, поїхати і подивитися, що це за місто, і чим воно заслужило таку назву.

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-1

Величезне щастя мати друзів, які підхоплять і допоможуть реалізувати навіть саму божевільну твою ідею. Буквально за пару годин була зроблена афіша, прописаний смішний текст і створені групи в соц.мережах. Так, ми організовуємо «Першу екскурсію в Горішні Плавні! Запустили кампанію, пустили рекламу, і почали ловити лайки, при цьому самі не до кінця розуміли «так їдемо ми чи ні?».

Особисто для мене поворотним моментом стали самі жителі Горішні Плавні, які почали писати в приватні повідомлення пропозиції показати місто, провести екскурсію та зайти на чашечку чаю.

Ми просто не могли після такого здати назад і не поїхати. Група організувалася спонтанно і в фінальному своєму вигляді налічувала 12 осіб. 12 перших туристів в Горішні Плавні!

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-2

За прогнозом погоди на цей день в Полтавській області повинні були бути суцільні дощі. Але рішення вже прийнято. 29 травня в 9:00 виїзд із Києва.

Після Переяслава почався дощ і погана дорога. Мені згадався серіал за книгою Кінга «11.22.63», де головний герой потрапив в минуле, і чим сильніше він намагався щось змінити, тим більше воно йому протистояло. У нас була та ж історія: чим ближче ми під'їжджали до Горішні Плавні, тим сильніше посилювався дощ і все гірше ставала дорога. Сили природи нам протистояли.

Чому взагалі Горішні Плавні? Звідки взялася ця назва і яке воно має відношення до міста?

Про це написано багато статей, повторюватися не буду. Місто Комсомольськ - типове планове місто, побудоване в 1960 спеціально під Полтавський гірничо-збагачувальний завод.

Спочатку хотіли назвати місто Днепровськ, потім Комсомольськ на Дніпрі (привіт, Космомольск-на-Амурі), зупинилися на просто «Комсомольську». Звідки ж Горішні Плавні? Ця назва села, яке було на місці міста (причому далеко на околиці). Зв'язок міста Комсомольськ та назви Горішні Плавні дуже натягнута, тому і є невдоволення багатьох жителів, яке посилюється ще і забавним, саме по собі словосполученням Горішні Плавні.

Не буду вдаватися в оцінку механізму декомунізації, а розповім більше про місто і про нашу екскурсію.

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-3

Горішні Плавні (Комсомольськ) - зараз досить багате місто. Рівень безробіття найнижчий в Україні - 0,04%. Чи не працює тут тільки ледачий. Середня зарплата по місту 6000 грн. Тут величезна кількість трикотажних фабрик, які працюють на експорт, плюс головне підприємство міста – «Ferrexpo», яке навіть в своїй назві містить суть – 100% експорт. У місті все добре. Ціни в ресторанах на рівні столичних.

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-4

Що об'єднує киян і жителів Горішні Плавні? У нас був один мер. Олександр Попов цілих 13 років очолював Комсомольськ, тут про нього відгукуються дуже позитивно. Доклав зусиль для міста і це видно.

Ось приїхали ми в Горішні Плавні, а що дивитися? 12 осіб, які в сумі побували в половині країн світу. Ще до поїздки всі місцеві жителі писали, що потрібно їхати на кар'єр!

Кар'єр Полтавського гірничо-збагачувального заводу найбільший в Європі і входить в ТОП-3 найбільших кар'єрів в світі. Щоб туди потрапити потрібно спеціальний дозвіл, розпис в журналі техніки безпеки ну і найголовніше - гід! Людина, яка розповість, що тут до чого. Спасибі хотілося б сказати депутату гір. ради Валентині Сергачові за допомогу і за те, що познайомила з директором музею Полтавського ГЗК Миколою Стахівим.

Кар'єр заворожує. Він дійсно величезний. У мене не вистачить майстерності це все описати. Тому просто подивіться кілька фотографій.

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-5
persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-6

Для того, щоб працювати на такому величезному кар'єрі, потрібні відповідні машини. Це 140-тонний CAT (Кетерпілер), який може перевозити 180 тонн! Це приблизно 60 слонів!

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-7
persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-8
persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-9
persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-10

Такі машини збираються тут на місці, тут служать і тут же вмирають. Перевезти їх в інше місце можна тільки по деталях.

Після кар'єра ми поїхали в смт. Келеберда, яке дуже круто виглядає на карті. Такий собі комсомольський Манхеттен.

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-11

На жаль, через дощ і брак часу ми не потрапили на набережну Горішні Плавні і взагалі в самому місті провели менше часу, ніж хотілося. Але, виїхати не спробувавши тутешньої юшки було б дуже неправильно. Вечеря в ресторані «Хутірець» і шестигодинна дорога назад під дощем.

Їхали назад ми іншою дорогою і зустріли послідовно села з назвами «Лобкова Балка» і «Ковтун». Зрозуміли, що Горішні Плавні не так вже й смішно.

Щоб підсумувати розповідь про поїздку, зроблю два висновки.

Україна – красива країна, в якій існують тисячі пам'яток на різний смак і колір. Мені соромно, але в свої 26 я не знав про кар'єр.

Горішні Плавні. Потрібно ловити хвилю. На тиждень місто стало найбільш обговорюваним в Україні. Так чому ж це не використати собі на користь?

Подорожуйте Україною, любіть нашу країну, ну і Горишні Плавні - це круто!

persa-u-sviti-ekskursia-v-gorisni-plavni-12